Trakų Vokės dvare vyko požeminiai skaitiniai VI

Požeminiai skaitiniai
Požeminiai skaitiniai 6; šiandiena buvo neeilinė proga pasisemti šiek tiek kitokios kultūros ir kartu meno poezijos, tai pakankamai reti ir unikalūs tekstai ant popieriaus šiandien virto tikro garso skaitinių vakaru. Trakų Vokės dvaro direktorė Ieva Šiušaitė sakė, kad šiam renginiui ruošėsi gan ilgai, nes reikėjo sukviesti daug savanorių-pagalbininkų, kurie padėjo sutvarkyti dvaro požemines patalpas, kurios po prieš tai buvusios vadovybės padarytų nekokybiškų  rekonstrukcijos darbų viskas buvo apgriuvę ir apleista. Visa laimė gausiam savanorių būriui šios patalpos buvo išvalytos ir sutvarkytos, kad galėtų vykti šio vakaro renginys.
Požeminės patalpos koridorius
Požeminės patalpos koridorius.
Požeminio rūsio išlikusios ddekoracijos
Požeminio rūsio išlikusios dekoracijos
Išlike piešiniai
Išlike piešiniai. Požeminės patalpos išties yra žada atimančios ir labai didelės, aišku akivaizdžiai matosi padarytas rekonstrukcijos brokas, kuris šiuo metu neleidžia pilnavertiškai išnaudoti rūsio patalpų.

Toliau užlipus į pirmąjį aukštą jau pasitinka išskirtinio grožio didelės aukštų lubų puošnios patalpos.

Trakų vokės dvaro pirmojo aukšto salė
Trakų Vokės dvaro pirmojo aukšto salė.
Trakų Vokės dvaro pirmojo aukšto terasa
Trakų Vokės dvaro pirmojo aukšto terasa.

Šiai dienai į antrąjį aukšta patekti nėra galima, nes šiuo metu vyksta paruošimo darbai. Planuojama kviesti savanorius į talką, kad padėtų iškuopti likusias apleistas patalpas, kad vėliau būtų galima jas atverti Trakų Vokės dvaro lankytojams. Visas naujienas apie dvarą galite stebėti facebook’e prisijungus prie jų grupės: https://www.facebook.com/Trakų-Vokės-Rūmai

Dvaro vadovybės iniciatyva čia vyksta daug įvairių kultūros renginių, kaip ir šis šiandien įvykęs „Požeminiai skaitiniai VI”, plačiau apie juos skaitykite čia;

Po metų pertraukos į sostinės kultūrinių renginių lauką sugrįžta ir besibaigiant žiemai požemyje susitikti kviečia „Pož(i)eminiai skaitymai“.

Susirinke žiūrovai pasiklausyti "Požeminių skaitinių VI"
Susirinkę žiūrovai pasiklausyti „Požeminių skaitinių VI”

VI-ųjų skaitymų koncepcija susideda iš dviejų dalių: pirmiausia atvykusiems bus trumpai pristatoma dvaro istorija, siūloma pasivaikščioti požemiais. Skirtingose erdvėse, kurias rasti ir nepaklysti padės planas, skambės iš anksto dalyvių įskaityti tekstai bei kabės ant drobių atspausti garso įrašo spektrai (vadinami oscilogramomis). Pasižvalgę po požemines erdves susirinkusieji bus laukiami senosios dvaro bibliotekos patalpoje, kurioje nuo 18 val. savo tekstus skaitys Ramunė Brundzaitė, Marijus Gailius, Laura Kromalcaitė, Kristupas Maksvytis, Paulius Norvila, Tomas Petrulis, Deividas Preišegalavičius, Alvydas Šlepikas, Akvilė Vainiūtė, Aistis Žekevičius; skambės savita – Tomo Byčkovo atliekama – hango (angl. handpan) muzika.

buvo apdovanoti jų balso spektro sukurta analizė
Visi skaitinių autoriai buvo apdovanoti jų balso spektro sukurta analize.

Organizatoriai kviečia pasvarstyti, ar dažnai nūdien klausomasi skaitomų poezijos / prozos tekstų; ar šiuo tikslu einama į literatūrinius renginius, ar mieliau naršoma interneto tinklalapiuose; ar labiau mėgstami autentiški pačių autorių įskaityti, ar kitų (pvz., aktorių, kultūros veikėjų) įgarsinti tekstai?; o svarbiausia – kaip autoriaus balso tembras, intonacija veikia jo kūrinių skaitymą.

Vienas iš daugelio skaitytojų Marijus Gailius, kuris vilki ir savitus marškinėlius
Vienas iš daugelio skaitytojų Marijus Gailius, kuris vilki ir savitus marškinėlius.


Požemio erdvėse kabėsiantys autorių įskaitytų tekstų garso spektrai – skaitančiųjų balso (iš)raiškos, matuojamos įvairiais parametrais: dažniu, trukme, stipriu, tembru ir kt. Pasak spektrus interpretuoti pabandžiusio Vitalijaus Rudoko, naudojant kompiuterines programas bei eksperimentuojant įvairiais spektro atvaizdavimo pasirinkimais, išgaunamos įdomios ir unikalios kompozicijos, savo struktūra kiek primenančios miestus. Kokius „miestus“ stato autorių balsai – teįvertins dalyvausiantys.

Požeminės Trakų vokės dvaro požeminės patalpos, kur šiandine sklido "Požeminiai skatiniai VI"
Požeminės Trakų Vokės dvaro  patalpos, kur šiandien sklido „Požeminiai skaitiniai VI”

Pož(i)eminiai skaitymai – nuo 2010 m. jaunųjų kūrėjų draugijos „Literatų arka“ narių iniciatyva organizuojamas kultūrinis renginys, kuriame jau dalyvavę per 50 poetų, prozininkų, aktorių, muzikantų – nuo jaunų, perspektyvių kūrėjų iki literatūros lauke gerai žinomų, skaitytojų ir kritikų įvertintų rašytojų. Kasmet skaitymai atverdavo duris į vis kitas sostinės požemių vietas. Organizatoriai viliasi, kad ir šįmet pasirinkta erdvė sulauks susidomėjimo ir leis renginiui virsti išskirtine sostinės kultūros tradicija.

 

 

 

 

 

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *