Valstybė stengiasi skatinti naujų verslų kūrimąsi. Stengiasi labai smarkiai, nors kitos sritys tokių didelių pastangų nerodo – pavyzdžiui, mokesčiai nemažėja, buhalterinė apskaita netampa paprastesnė… Dabar naujausia verslo forma – mažoji bendrija. Steigimas jos labai paprastas, bet niekuo beveik nesiskiria nuo UAB.
Mažoji bendruomenė yra vieno žmogaus įmonė. Joje geriausiai dirbti tik direktoriui, kuris gali išsimokėti įmonės pelna kada tik nori. Metų pabaigoje pelnas suskaičiuojamas ir susitikrinama, kiek pelno buvo paimta vadovo. Jei pelno paimta daugiau, nei jo liko atskaičius visus mokesčius ir finansinius įsipareigojimus, direktorius tą likutį privalo grąžinti. Paimti pinigai apmokestinami 20% mokesčiu, tad kyla klausimas – ar vadovui reikalinga alga. Jei skaičiuotume atlyginimą, mokesčių išeitų kur kas daugiau nei 20%+15% (pelno ir GPM mokesčiai). Taip sudaromos sąlygos įmonei dirbti su vienu žmogumi.
Iš esmės mažoji bendrija gali samdyti iki 10 žmonių. PVM ji nemoka tol, kol apyvarta viršija 150 000 litų. Pirmaisiais metais tai vargiai gali būti tikėtina daugumoje verslų, tad surasti MB su PVM – sudėtinga.
Bendradarbiaujant su UAB tas PVM mokėjimas tampa aktualus, nes kažkuriai pusei vis tiek jį reikia susimokėti. Jei sumos nedidelės – nieko baisaus, tačiau kai sąskaitos eina tūkstančiais, tas 21% PVM jau pradeda būti ir svarbus. Dėl to reikia gerai planuoti, ar iš tikrųjų PVM mokėtojo statusas yra nereikalingas.
Mažosios bendrijos steigimas nesiskiria nuo kitų įmonių steigimo. Viskas atliekama internetu – rezervuojamas MB pavadinimas, pildomos steigimo sutartys, patvirtinami akcininkų (dalininkų) duomenys, sudaroma vadovo paskyrimo sutartis, užpildomi kiti duomenys ir klausimynai. Tai padaroma „Registrų centro“ savitarnos puslapyje prisijungus su el. parašu. Vienintelis skirtumas yra tas, kad Mažajai bendrijai įkurti nereikalingas įstatinis kapitalas. Tie 10 000 litų yra gana rimti pinigai, kurie paprastai pristabdo ne vieną verslininką, tačiau MB atveju jų turėti nereikia. Reiškia, verslą galima pradėti nuo nulio. Tiesa, kainuoja pats steigimas, reikalingos įvairios „Registrų centro“ rinkliavos, tačiau tai nekainuoja tūkstančiais – tik vos kelis šimtus litų. Antspaudą irgi gaminti reikia, kaip ir bet kuriai kitai įmonei.