Logikos klaidų pavyzdžiai

Logikos klaidos dažnai pasitaiko ir įprastam gyvenimo kasdieninėje veikloje ar tiesiog skaitant bulvarinius skaitalus.

1. Formali klaida
Italas „prisikėlė iš numirusiųjų”
Šaltinis: ELTA, 2005 spalio mėn. 13 d. 21:20

Italijoje ketvirtadienį 73 metų vyras, praleidęs 35 minutes pomirtiniame pasaulyje, vėl sugrįžo į žemiškąjį gyvenimą, skelbiama pranešimuose. Anot Italijos laikraščio „La Repubblica”, vyriškis antradienio rytą patyrė širdies smūgį, kai buvo gydomas nuo kitų ligų Montavos ligoninėje. Medicinos aparatai 25 minutes neaptiko jokios širdies ir smegenų veiklos, todėl medikai konstatavo mirtį. Lygiai po 35 minučių jo širdis vėl pradėjo plakti ir medikai nedelsiant pradėjo jam taikyti normalios priežiūros procedūras. Vyriškis galiausiai pravėrė akis ir net sugebėjo pratarti keletą žodžių, priversdamas apstulbti visus daktarus. „Medikai man paskambino apie 8 valandą ryto ir informavo apie mano tėvo mirtį. 9 valandą, kai aš buvau pakeliui į Montavą ir galvojau apie su laidotuvėmis susijusius reikalus, daktarai man vėl paskambino ir pranešė, kad mano tėvas prisikėlė iš numirusiųjų. Tai stebuklas”, – stebėjosi vyro duktė. Karlo Pomos ligoninės Montavoje vyriausiasis gydytojas Roberto Zaninis sakė, kad tokie atvejai yra labai reti, tačiau žinomi medicinos istorijoje. Anot medikų, gali būti, kad paciento širdis plakė taip lėtai, galbūt net po vieną dūžį per minutę, ir aparatai tiesiog nesugebėjo užfiksuoti jos plakimo. Tai suklaidino medikus, kurie konstatavo jo mirtį, nors vyras iš tikrųjų buvo gyvas.

Tezė: „Italas prisikėlė iš numirusiųjų“. Analizė.Teiginys neatitinka tikrovės, nes numiręs žmogus negali prisikelti. Medikai buvo suklaidinti, nes manė, kad sustojo paciento širdis, tačiau iš tiesų ji tik labai lėtai plakė.

2. Apeliacija į asmenį ir disproporciaja
Visureigių vairuotojai yra agresyvūs storuliai
Šaltinis: ELTA, 2005 spalio mėn. 12 d. 13:16 http://www.delfi.lt/news/daily/hot/article.php?id=7690601

Vienas iš penkių naują automobilį perkančių australų renkasi visureigį, tačiau pastarieji vairuotojai apibūdinami ne itin gerai. Jie patys mano, kad 1,5 tonos sveriančio milžino vairavimas sukuria jiems sportiškų, savaitgalį gamtoje praleidžiančių, po kalnus besikarstančių šaunuolių įvaizdį. Tačiau labiausiai tikėtina, kad visureigio vairuotojas bus antsvorį turintis miesto gyventojas, linkęs į agresyvumo priepuolius. Tipinį visureigio vairuotojo portretą sudarė Australijos institutas. Remtasi „Roy Morgan Research” atliktos apklausos, kurioje dalyvavo 24,718 tūkst. respondentų, rezultatais. Tyrimas parodė, kad tipinis visais ratais varomo automobilio vairuotojas yra 40-50 metų vyras, gaunantis didesnį nei vidutinį atlyginimą. Du trečdaliai miesto visureigių vairuotojų turi antsvorio arba yra nutukę.Tyrimo autoriai Clive’as Hamiltonas ir Claire Barbato tikino, kad ši išvada turi įtakos saugumui keliuose. „Šie vairuotojai dažniausiai laiko save stipriais individualistais, kuriems patinka fizinė veikla, – aiškino autoriai. – Dažnas jų teigia kartais kelią prasiskinantis jėga, tai turi įtakos jų vairavimo stiliui”.
Tezė: „Visureigių vairuotojai yra agresyvūs storuliai.“ Analizė. Išvada neseka iš prielaidos. Argumentuojama nurodant į fizines žmogaus savybes. Duomenų nepakanka, nes buvo apklaustas tik tam tikras skaičius respondentų tam tikroje vietovėje. Nepagrįsta išvada kodėl nutukę vairuotojai laikomi agresyviais.

3. Formali klaida
Keturis kartus numirusi 97-erių metų senolė tebegyva

www.ananova.com, www.DELFI.lt 2005 spalio mėn. 12 d. 13:16

Kolumbijoje gyvenanti 97-erių metų senolė, kuri net keturis kartus buvo klaidingai paskelbta mirusi, lig šiol tebegyvena. Pasirodžiusi televizijoje ir parodžiusi keturis mirties liudijimus Dona Ramona iš Sampujės tapo įžymybe, rašo “Las Ultimas Noticias”. “Jaučiuosi puikiai. Kiek anksčiau buvo blogiau, kai sirgau, bet dabar viskas gerai!” – sakė ji. Medikai sako, kad ponią Ramoną, matyt, buvo ištikusi diabeto koma, kuri ir suklaidino jos gydytojus. “Toks būtų tikimiausias paaiškinimas, nes kitaip visa tai panašu į kažkokią beprotišką paslaptį!”, – sakė jie.
Tezė: „Keturis kartus numirusi senolė tebegyvena“. Analizė: Sitaucija labai panaši į pirmame atvejyje analizuotą klaidą, kai mirties atvejai pripažįstami nesurinkus pakankamai įrodymų apie pacientės mirtį.

4. Apeliacija į liaudį ir ydingas ratas
Rusijos atstovas: Lietuvos pretenzijos dėl sovietų okupacijos žalos atlyginimo – neproduktyvios
Šaltinis BNS, 2005 spalio mėn. 26 d. 16:06

Lietuvos politikų reiškiamos pretenzijos Rusijai dėl sovietų okupacijos žalos atlyginimo yra neproduktyvios ir nebus teisiškai įgyvendintos, teigia Lietuvoje viešinčios Rusijos Valstybės Dūmos narių delegacijos vadovas Viktoras Opekunovas.
„Kokie pretenzijų motyvai bebūtų – manau, kad tai visiškai neproduktyvi praktika, ji nebus teisiškai realizuota, išskyrus tas pretenzijas, kurios yra ūkinės kilmės. (…) Kažkokios kitos pretenzijos, kurios remiasi istoriniais, politiniais motyvais – neproduktyvios”, – trečiadienį Seime surengtoje spaudos konferencijoje sakė V.Opekunovas.
Pasak jo, į buvusią sovietinę praeitį reikėtų žvelgti labiau teigiamai, nei neigiamai. „Mes buvome vienoje valstybėje, buvo bendras mūsų likimas, su tuo reikia skaitytis, į tai reikėtų žiūrėti daugiau kaip į pliusą, nei į minusą. Tai bendras mūsų turtas, nes mes turime galimybę komunikuoti – kalba mums padeda, ir ekonominiai ryšiai yra užsilikę nuo tų laikų. Reikia daugiau žiūrėti į ateitį, nei į praeitį”, – kalbėjo V.Opekunovas. Lietuvos Seimas 2000 metais priėmė įstatymą dėl SSRS okupacijos žalos atlyginimo. Juo Vyriausybė buvo įpareigota paskaičiuoti žalos mastą ir imtis veiksmų, siekiant kompensacijos iš SSRS teisių perėmėjos Rusijos. Tačiau Maskva iki šiol atsisako pradėti derybas. Sovietų okupacijos padarytą žalą Lietuva įvertino 80 milijardų litų. Lietuvos bei užsienio ekspertai ragina vykdyti Seimo priimtą įstatymą ir nuosekliai kelti SSRS žalos atlyginimo klausimą ne tik dvišaliuose susitikimuose su Rusijos atstovais, bet ir tarptautiniu lygmeniu, neatmetant galimybės ir kreiptis į Jungtinių Tautų teismą.
Tezė: „Rusijos atstovas: Lietuvos pretenzijos dėl sovietų okupacijos žalos atlyginimo – neproduktyvios“. Analizė: V.Opekunovas apeliuoja į liaudį sakydamas, kad istoriniais, politiniais motyvais reiškiamos Lietuvos pretenzijos yra neproduktyvios. Pašnekovas kalba neapibrėžtai, neįtikinamai – ką reiškia žiūrėti į Sovietų sąjungą labiau teigiamai negu neigiamai arba ką reiškia pasakymas „labiau pliusas“ nei minusas? Tai kartu ir ydingas ratas, manau pašnekivui pritrūko motyvuotų argumentų.

5. Abejotina prielaida
Rumunų kalinys nori bylinėtis su Dievu

Šaltinis: www.ananova.com, www.DELFI.lt
2005 spalio mėn. 18 d. 13:16, http://www.delfi.lt/archive/article.php?id=7733647&categoryID=13&ndate=1129582800

Vienas rumunų kalinys mėgina paduoti į teismą Dievą, kad šis neapsaugojo jo nuo Velnio. Kalinys Pavelas M., pasak žiniasklaidos, kaltina Dievą “apgaudinėjimu, žmogaus interesų nepaisymu, piktnaudžiavimu įtaka“.
“Aš, žemiau pasirašęs Pavelas M., šiuo metu Timišoaros kalėjime atliekantis 20 metų bausmę už žmogžudystę, reikalauju teismo proceso prieš Dievą, kuris gyvena danguje ir kuriam atstovauja Rumunijos Ortodoksų Bažnyčia, dėl šių nusikaltimų: apgaudinėjimo, slapukavimo, žmogaus interesų nepaisymo, kyšių ėmimą ir piktnaudžiavimą įtaka”, – rašė jis savo prašyme teismui. Kalinys tvirtina, kad jo krikštas – tai sutartis tarp jo ir Dievo, kuris turėjęs saugoti jį nuo Velnio. “Buvo priešingai, aš buvau paliktas Velnio valiai”, – sakė jis. Prašymas buvo išsiųstas Timišoaros teismui, o iš ten persiųstas prokuratūrai. Kaltintojai sako, jog byla nebus keliama, nes neįmanoma iškviesti Dievo į teismą.
Tezė: „Rumunų kalinys nori bylinėtis su Dievu“. Analizė: nepakankami kalinio argumentai, nėra tiskliai įrodyta, kad Dievas ir Velnias egzistuoja, neįmanoma iškviesti Dievą į teismą.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *