Logika

Loginės klaidos.

1. Abejotina prielaida
Rumunų kalinys nori bylinėtis su Dievu

Šaltinis: www.ananova.com, www.DELFI.lt
2005 spalio mėn. 18 d. 13:16, http://www.delfi.lt/archive/article.php?id=7733647&categoryID=13&ndate=1129582800

Vienas rumunų kalinys mėgina paduoti į teismą Dievą, kad šis neapsaugojo jo nuo Velnio. Kalinys Pavelas M., pasak žiniasklaidos, kaltina Dievą “apgaudinėjimu, žmogaus interesų nepaisymu, piktnaudžiavimu įtaka“.
“Aš, žemiau pasirašęs Pavelas M., šiuo metu Timišoaros kalėjime atliekantis 20 metų bausmę už žmogžudystę, reikalauju teismo proceso prieš Dievą, kuris gyvena danguje ir kuriam atstovauja Rumunijos Ortodoksų Bažnyčia, dėl šių nusikaltimų: apgaudinėjimo, slapukavimo, žmogaus interesų nepaisymo, kyšių ėmimą ir piktnaudžiavimą įtaka”, – rašė jis savo prašyme teismui. Kalinys tvirtina, kad jo krikštas – tai sutartis tarp jo ir Dievo, kuris turėjęs saugoti jį nuo Velnio. “Buvo priešingai, aš buvau paliktas Velnio valiai”, – sakė jis. Prašymas buvo išsiųstas Timišoaros teismui, o iš ten persiųstas prokuratūrai. Kaltintojai sako, jog byla nebus keliama, nes neįmanoma iškviesti Dievo į teismą.
Tezė: „Rumunų kalinys nori bylinėtis su Dievu“. Analizė: nepakankami kalinio argumentai, nėra tiskliai įrodyta, kad Dievas ir Velnias egzistuoja, neįmanoma iškviesti Dievą į teismą.

2. Formali klaida
Keturis kartus numirusi 97-erių metų senolė tebegyva

www.ananova.com, www.DELFI.lt 2005 spalio mėn. 12 d. 13:16

Kolumbijoje gyvenanti 97-erių metų senolė, kuri net keturis kartus buvo klaidingai paskelbta mirusi, lig šiol tebegyvena. Pasirodžiusi televizijoje ir parodžiusi keturis mirties liudijimus Dona Ramona iš Sampujės tapo įžymybe, rašo “Las Ultimas Noticias”. “Jaučiuosi puikiai. Kiek anksčiau buvo blogiau, kai sirgau, bet dabar viskas gerai!” – sakė ji. Medikai sako, kad ponią Ramoną, matyt, buvo ištikusi diabeto koma, kuri ir suklaidino jos gydytojus. “Toks būtų tikimiausias paaiškinimas, nes kitaip visa tai panašu į kažkokią beprotišką paslaptį!”, – sakė jie.
Tezė: „Keturis kartus numirusi senolė tebegyvena“. Analizė: Sitaucija labai panaši į pirmame atvejyje analizuotą klaidą, kai mirties atvejai pripažįstami nesurinkus pakankamai įrodymų apie pacientės mirtį.

3. Apeliacija į liaudį ir ydingas ratas
Rusijos atstovas: Lietuvos pretenzijos dėl sovietų okupacijos žalos atlyginimo – neproduktyvios
Šaltinis BNS, 2005 spalio mėn. 26 d. 16:06

Lietuvos politikų reiškiamos pretenzijos Rusijai dėl sovietų okupacijos žalos atlyginimo yra neproduktyvios ir nebus teisiškai įgyvendintos, teigia Lietuvoje viešinčios Rusijos Valstybės Dūmos narių delegacijos vadovas Viktoras Opekunovas.
“Kokie pretenzijų motyvai bebūtų – manau, kad tai visiškai neproduktyvi praktika, ji nebus teisiškai realizuota, išskyrus tas pretenzijas, kurios yra ūkinės kilmės. (…) Kažkokios kitos pretenzijos, kurios remiasi istoriniais, politiniais motyvais – neproduktyvios”, – trečiadienį Seime surengtoje spaudos konferencijoje sakė V.Opekunovas.
Pasak jo, į buvusią sovietinę praeitį reikėtų žvelgti labiau teigiamai, nei neigiamai. “Mes buvome vienoje valstybėje, buvo bendras mūsų likimas, su tuo reikia skaitytis, į tai reikėtų žiūrėti daugiau kaip į pliusą, nei į minusą. Tai bendras mūsų turtas, nes mes turime galimybę komunikuoti – kalba mums padeda, ir ekonominiai ryšiai yra užsilikę nuo tų laikų. Reikia daugiau žiūrėti į ateitį, nei į praeitį”, – kalbėjo V.Opekunovas. Lietuvos Seimas 2000 metais priėmė įstatymą dėl SSRS okupacijos žalos atlyginimo. Juo Vyriausybė buvo įpareigota paskaičiuoti žalos mastą ir imtis veiksmų, siekiant kompensacijos iš SSRS teisių perėmėjos Rusijos. Tačiau Maskva iki šiol atsisako pradėti derybas. Sovietų okupacijos padarytą žalą Lietuva įvertino 80 milijardų litų. Lietuvos bei užsienio ekspertai ragina vykdyti Seimo priimtą įstatymą ir nuosekliai kelti SSRS žalos atlyginimo klausimą ne tik dvišaliuose susitikimuose su Rusijos atstovais, bet ir tarptautiniu lygmeniu, neatmetant galimybės ir kreiptis į Jungtinių Tautų teismą.
Tezė: „Rusijos atstovas: Lietuvos pretenzijos dėl sovietų okupacijos žalos atlyginimo – neproduktyvios“. Analizė: V.Opekunovas apeliuoja į liaudį sakydamas, kad istoriniais, politiniais motyvais reiškiamos Lietuvos pretenzijos yra neproduktyvios. Pašnekovas kalba neapibrėžtai, neįtikinamai – ką reiškia žiūrėti į Sovietų sąjungą labiau teigiamai negu neigiamai arba ką reiškia pasakymas „labiau pliusas“ nei minusas? Tai kartu ir ydingas ratas, manau pašnekovui pritrūko motyvuotų argumentų.

4. Skubota analogija: Vilniaus savivaldybe yra tikrai nekorumpuota.
Analizė: teiginys yra pernelyg tvirtai pasakytas, nes paskutiniu metu kyla itin daug „skandalų“, dėl mūsų valstybės tarnautojų veiklos. Pvz.: V. Uspaskicho bendrovės skandalas, dėl algų vokeliuose. Tai reiškia, nelogiška teigti, kad mūsų savivaldybė yra nekorumpuota.

5. Apeliacija i žmogų: -Tu imi kyšius. -O tu i save pažiūrėk! Juk ir pats imi!
Analizė: kaltinti žmogų tokiu nusikaltimu, kokį darai pats yra ne tik nelogiška, bet ir nenaudinga, nes abi šalys vienodai gali nukentėti, nuo tokių drąsių ir gal net neįrodytų teiginių.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *