Lietuvių liaudies tautiniai drabužiai

Lietuviai yra unikalūs žmonės dėvintys unikalius tautinius drabužius, nors ir nedidelėje teritorijoje, tačiau skirtumai jaučiausi labai:

Aukštaičių vyrų drabužiams būdinga pilkos ir rudos durtinės (daugiausia aplinkui rauktos) ir dvisiūlės į apačią platėjančios sermėgos. Jos būdavo sujuosiamos pinta,vyta,kartais rinktine 10-20 cm pločio margaspalve juosta arba baltu, galuose raudonais žičkais užaustu rankšluosčiu. Kelnės tos pačios spalvos kalp ir sermėgos, tik Š.Aukštaitijoje margaspalvės,languotos,dryžuotos,sujuostos 5-6 cm pločio ta pačia technika austa juosta.Marškiniai balti, maža stačia arba atverčiama apykaklaite, puošta dantukais. Apavas – juodi arba balti auliniai batai (dažniausiai su atvartais),parišti odinėmis pintomis arba vytomis juostelėmis (pakelėmis), užsibaigiančiomis tos pačios odos karpytais šepetėliais. Galvos apdangalai – avių vilnų įv. formų veltos skrybėlės arba kepurės.

Aukštaičių moterų drabužiai. Jų skiriamasis bruožas – vyraujanti balta spalva: balti nuometai, marškiniai, prijuostės, o kartais ir sijonai.

GALVOS PAPUOŠALAI, NUOMETAI
Gražiausiu jaunų merginų papuošalu būdavo ilgos kasos, į kurias jos įpindavo spalvotus kaspinus. Ant galvos jos užsidėdavo rūtų ar kitų gėlių vainikus, nešiodavo sidabro, aukso spalvos galionus bei kaspinų karūnas. Nuotakos ir jų pamergės užsidėdavo kalpokus, kuriuos dabindavo gėlėmis, o prie visų tų puošmenų dar prisegdavo pluoštus liemenį siekiančių įvairiaspalvių kaspinų.
Per vestuvių apeigas jaunajai nuo galvos nuimdavo rūtų vainiką ir jį pakeisdavo nuometu – simboliniu ištekėjusios moters galvos apdangalu, kurį senu papročiu privalu būdavo ryšėti visą savo gyvenimą.
Nuometus ausdavo 3-4 m. ilgio iš ploniausių ir gražiausių lino gijų. Aukštaitės ryšėdavo ir mažesnius, lengvesnius nuometėlius (galvaraiščius) arba baltas kiauraraščiu siuvinėtas skareles.

MARŠKINIAI
Ši aprangos dalis visose etninėse srityse būdavo siuvama tik iš balto lininio audeklo – ilgomis rankovėmis, stačia ar atlenkiama apykakle, tunikinės formos kirpimo. Įvairiai puošiamos būdavo labiausiai matomos marškinių dalys – apykaklė, rankovių galai, krūtinės pakraščiai. Aukštaitės į šias vietas įausdavo raudonų, rečiau mėlynų medvilnės gijų.. O marškinius prie kaklo susegdavo sidabrine sage ar surišdavo siaura juostele.

LIEMENĖS
Tai puošniausia tautinių rūbų dalis. Visoje Lietuvoje ji būdavo siuvama iš austų marginių, šilko, brokato, aksomo. Aukštaitėms būdingos trumpos, priekyje prailgintais skverneliais arba žemiau liemens durtos, klostytos liemenės, puoštos blizgančiais karoliukais arba apsiūtais galionais, susegamos metalinėmis kabėmis ar suvarstomos juostelėmis, metalo grandinėlėmis.

SIJONAI
Aukštaitės jiems audinius ausdavo languotus ar dryžuotus,kuriuose vyraudavo raudona, žalia, violetinė, balta, geltona spalvos. Sijonų ir liemenių deriniai dažniausiai būdavo komponuojami kontrasto principu.Ypač mėgiami buvo balti, pažemiuose raudonos ar burokinės spalvos rinktiniais raštais puošti sijonai. Po jais moterys segėdavo dar po 2-3 baltus ar languotus apatinius sijonus.

PRIJUOSTĖS
Be šios rūbo dalies lietuvės niekur negalėdavo viešai pasirodyti. Tai būdavo moters doros ir kuklumo simbolis.Aukštaičių prijuostės – plačios, rauktos, pažemiuose puoštos įaustom medvilninėm gijom, prisiūtais pinikais,spalvotais austais kuteliais. Daugiausiai jos būdavo audžiamos iš balto lino.

JUOSTOS
Tai dekoratyviniai audiniai, skirti vyrų bei moterų drabužiams sujuosti, sijonų, prijuosčių juosmenims, autų,lauknešėlių ir krepšelių parišimui.Juostas ausdavo dovanoms ir įvairiems sveikinimų ceremonialams, reiškiantiems ypatingą pagarbos ženklą. Aukštaitijoje būdavo naudojamos siauros „rinktinės”,”austinės” juostos, tačiau daugiausiai -„pintinės”. Jų raštai labai paprasti, su ritmiškai pasikartojančiais „eglučių” bei „rombų” motyvais. Visas grožis jose – spalvų žaisme, derinant raudonus, žalius, juodus, rudus, violetinius bei geltonus siūlus.
Aukštaitės, kaip ir visos Lietuvos moterys, šaltesniu metų laiku gobėsi vilnonėmis languotomis skaromis, vilkėdavo pilko arba rudo milo sermėgomis, puoštomis juodu aksomu, dirbtinu kailiu.

Nuotraukos

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *